• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/oremder
  • https://www.twitter.com/oremder

Bilgilendirme Yazısı

Değerli Meslektaşlarım;

2014 yılında gerçekleştirdiğimiz ‘Artısıyla Eksisiyle Orman Endüstri Mühendisliği’ anketimizde sizlerinde belirlediğiniz sorunlar, bugün tekrardan daha güçlü olarak karşımıza çıkıyor.

Artvin Çoruh, Bartın, Düzce, Kastamonu, Karabük, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Isparta Süleyman Demirel Üniversitelerinde orman endüstri mühendisliği kapatılıyor.

Bursa Teknik, Karadeniz Teknik ve İstanbul Üniversitelerinin kontenjanları düşürülüyor.


Orman endüstri mühendisliğinin mevcut sorunlarının belkide asıl sebeplerinden bir tanesi, Yüksek Öğretim Kurumu(YÖK) ‘ün günümüzdeki politikasıdır.

‘’81 ilde üniversite, bol bol vakıf üniversitesi, yeni bölümler, bol keseden kontenjanlar ve geleceği düşünülmeyen nesiller’’ anlayışıdır.


Yatırımlar yapılıyor, öğretim görevlileri atanıyor, eğitim koşulları oluşturuluyor, öğrenciler kazanıyor, bazıları mezun oluyor, bazıları daha olamıyor iken, bölüm kapatılıyor!


Bu kadar basit mi?


Evet, Türkiye’de eğitim bu kadar basit. Bölüm açmak kapatmak bu kadar basit. Doğrudan veya dolaylı olarak bu politikanın etkilediği insan sayısı ciddi rakamları buluyor. Bunun sorumlusu da mahkûmu da yine bizler oluyoruz.


Öğrencilerin gelecek kaygısı, akademisyenlerin verimliliği, mezunların istihdam sorunları gibi temel sorunları, şu anlayış ve bu şartlarda gayet normal karşılamak gerek.


YÖK'ün bu politikasından en kısa sürede vazgeçmesi dileğiyle...


(21.09.2015)
Hasan ACAR

OREMDER Yönetim Kurulu Başkanı

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın