• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/oremder
  • https://www.twitter.com/oremder

Mobilyacılar, Bakanlar Kurulu'nun ithal mobilyanın vergisinin indirilmesine yönelik kararının ihracatın önünü açacağını öngördü. Yeni düzenleme hangi ürün grubuna ne getiriyor?

Bakanlar Kurulu'nun, ithal mobilyada ilave gümrük vergisi oranlarını 15-20 puan arasında düşürmesi, beklentilerin aksine yerli mobilya üreticileri tarafından desteklendi. Yerli üreticiler, Ekonomi Bakanlığı'nın yeni gümrük vergilerini belirlerken titiz davrandığının altını çizerek, yaklaşık 200 ülkeye ihracat yapan sektörün bir çok ülkede "Türkiye'de gümrük vergisi çok yüksek" şikayetiyle karşılaştıklarını kaydettiler. Sektör temsilcileri, bu kararla birlikte mobilyada ihracatın önünün açıldığı görüşünü savundular.

TOBB Mobilya Sektör Meclisi Başkanı Ercan Ata:

İSTİHDAMDA 100 BİN KİŞİLİK ARTIŞ BEKLİYORUZ

TOBB Mobilya Sektör Meclisi Başkanı Ercan Ata, indirim oranlarının yerli üretimi etkilemeyeceğini belirtirken, ihracat amaçlı yurtdışı fuarlara katıldıklarında, ülkelerin Türkiye'deki yüksek oranlı gümrük vergisinden şikayetçi olduğunu, bu düzenlemeyle söz konusu şikayetlerin de ortadan kalkacağını söyledi. Mobilya sektöründe dış ticaretin ihracat lehine olduğunun altını çizen Ercan Ata, kalitesiz malların girişinin önlenmesi için uygulanan ilave gümrük vergisi ile amaca ulaşıldığını, bu kararla birlikte artık fuarlarda daha rahat ürün satılabileceğini aktardı. Ekonomi yönetiminin katma değeri düşük ürünler yerine, birim fiyatı daha yüksek ürünlere ağırlık verilmesi yönünde eğilimi olduğuna dikkat çeken Ercan Ata, "İlave verginin yüzde 50 olduğu dönemde, yerli üreticiye büyük katkı sağlandı, ihracat büyüdü, yan sanayi gelişti*. Aksesuar konusunda ise katma değeri çok düşük ürünler olduğu için burada üretmek de yerli sanayiciye çok şey katmıyor. Yüzde 25 ve yüzde 15'e indirilen oranlar bir anlamda Türkiye'nin iyi niyet göstergeResmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre, 9401.90 GTİP'li 'aksam ve parçalar' ile 9403.90 GTİP'li 'aksam ve parçalar' ürünlerinin 23 Mayıs 2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan kararda yüzde 25 olan İGV oranı, yüzde 15'e düşürüldü.Daha önce yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararında, 4'iü GTİP üzerinden 9401, 'oturmaya mahsus mobilyalar', 9402 sidir. Yerli mobilya üreticileri bu oranlarla rahatlıkla baş edebilecek güçte" ifadelerini kullandı. Mobilyada KDV indiriminin de sektörde heyecan yaşanmasına yol açtığını belirten Ercan Ata, sektörün yüzde 25-30 hareketlenmesi ve istihdamda ise 100 bin kişilik artış öngördüğünü anlattı. Yüksek vergi oranının aynı zamanda kayıt dışı üretim ve satışa da yol açtığını vurgulayan Ata, küresel ekonominin daraldığı 2016 yılında bile mobilya sektörünün büyüme başarısı gösterdiğini kaydetti. Ercan Ata 2016.yılında Ar-Ge harcamasını yüzde 25 arttıran sektörün, ihracatının ise 2.5 milyar dolara yükseldiğini belirtti. Ata, endüstriyel ağaç yetiştirilmesinin önündeki engellerin kaldırılması ve kalifiye işgücü sıkıntısının giderilmesi halinde, sektörün daha ileri noktalara taşı'tıpta, cerrahide, diş hekimliğinde ve veterinerlikte kullanılanlar', 9403 'diğer mobilyalar' ile 9404 'şilte mesnetleri, yaylı yataklar' için yüzde 50 gümrük İGV uygulanması öngörülüyordu. Yeni kararda kapsam biraz daraltılarak, bunların alt dallarında 61ı GTİP üzerinden yüzde 15-30 arasında ilave gümrük vergisi alınması hükme bağlandı. nabileceğini söyledi.

BRN Yönetim Kurulu Başkanı Berna Gözbaşı İlter:

YENİ VERGİ ORANLARI DA SEKTÖRÜ KORUYUCU NİTELİKTE

Ağırlıklı olarak ihracata dönük üretim yapan BRN Yatak Yönetim Kurulu Başkanı Berna Gözbaşı İlter, yüzde 50 gümrük vergisinin çok yüksek olduğunu ve zaten mobilya ithalatında ayrıca gözetim ve koruma önlemlerinin yürürlükte olduğunu kaydetti. İlter, ilave gümrük vergisi oranı yüzde 15'e düşürülen ürünlerin ise bambu gibi Türkiye'de üretimi olmayan ürünler olduğunu anlattı. İlave gümrük vergisinin, mobilya sektörüne cansuyu olsun diye getirildiğini hatırlatan İlter, yüzde 30'un da mobilya sektörü için koruyucu bir oran olduğunu, ayrıca bunun dışında yürürlükte olan gözetim ve koruma önlemlerinin de bulunduğunu anlattı. Ekonomi Bakanlığı'nın uluslararası yükümlülükler ve ticari anlaşmaları göz önünde bulundurarak bu kararı aldığını vurgulayan Berna Gözbaşı İlter, Türkiye'de üretilmeyen bambu gibi ürünlerin vergisinin yüzde 15'e düşürüldüğünü, üretimi olanların vergisinin ise yüzde 30 olduğu bilgisini verdi.

Mobilya Demekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Güleç:

BAKANLIK DÜNYADAKİ TRENDİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Türk mobilya sektörünün 200'den fazla gümrük bölgesine ihracat gerçekleştirdiğini belirten Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOBİSAD) Başkanı Ahmet Güleç, ihracatın son 15 yılda 160 milyon dolardan, 2.5 milyar dolar seviyelerine geldiğini bildirdi. Ürün satmak için dünyanın her noktasına gittiklerini belirten Güleç, "O ülkelerin bazılarında Türkiye'nin üretmediği ürünler var ve onlar da bize satış yapmak istiyorlar. Yüksek vergi oranları ise buna kısmen engel oluyordu" dedi. İthalatta gözetim ve koruma önlemleri kapsamında, ilave gümrük vergisi dışında da yerli üretimi koruyan düzenlemeler olduğuna dikkat jeken Güleç, sektörün Ekonomi Bakanlığı'nın bu düzenlemesini çok yerinde bulduğunu belirtti. Ahmet Güleç, "Ekonomi Bakanlığı'nın bakış açısını dünyadaki trendleri görmeleri açısından takdir ediyoruz" dedi.

Kaynak: HÜSEYİN GÖKÇE / ANKARA Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın