• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/oremder
  • https://www.twitter.com/oremder

Mobilyada KDV oranının yüzde 18’den 8’e düşürülmesi sektörde olumlu bir hareketlenme sağladı.

Başbakan Binali Yıldırım, inşaat sektöründeki KDV indiriminin eylül ayına kadar devam ettiğini hatırlatarak, ''Mobilya ve beyaz eşyadaki vergi indirimini de eylül sonuna kadar uzatıyoruz" dedi.

AĞBAL: VERGİ GELİRLERİNE 800 MİLYON LİRA ETKİSİ OLACAK

Maliye Bakanı Naci Ağbal da sürenin uzatılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Yaptığımız hesaplamalara göre burada 350 milyon liralık bir maliyet oluştu. Şimdi biz bunu 30 Eylül tarihine uzatıyoruz, bu durumda yaptığımız hesaplamalara göre, bunun vergi gelirlerine net olarak 800 milyon civarında bir etkisi olacak. Ben inanıyorum ki bu mobilya, beyaz eşya ve ve konut sektöründe yapmış olduğumuz bu indirimler ekonomiyi genel anlamda canlandıracak, hem istihdam sağlayacak hem üretimi artıracak hem de piyasada yüzleri güldürecek ve bunun işaretlerini de alıyoruz. Bu bakımdan piyasada son dönemde başlayan canlanma artarak devam ediyor." Beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerinde ÖTV 30 Nisan'a kadar sıfırlanmış, mobilyadaki KDV ise yüzde 8'e düşürülmüştü.Mobilyada KDV oranının 3 ay süreyle yüzde 18'den 8'e düşürülmesi sektörde olumlu bir hareketlenme sağladı. Alınan kararın mobilya sektörünü yüzde 25-30 oranında hareketlendireceği belirtiliyor. Sağlanan yüzde 10 indirim doğrudan tüketiciyi sevindirdi ve sektörde 3 aylık istihdam artırımı sağladı. Sektör temsilcileri KDV indiriminin sektöre doping etkisi yaptığını belirtti.

Mobilya sektöründe daha önce taksitli alışverişte uygulanan ek taksit fırsatının tüketicilere sunulması ve bu uygulamanın yürürlüğe koyulması tüketiciyi mobilya alışverişinde bir nebze de olsa rahatlatmıştı. Hükümetin mobilya sektöründe 3 ay süreyle KDV indirimi gerçekleştirdiğini açıklaması üzerine sektör temsilcileri bir nebze rahatladı. Modoko, yaşanan gelişmenin mobilya sektörünü olumlu etkilediğini açıkladı.

Modoko Yönetim Kurulu Başkanı İ. Etem Özçelik konuyla ilgili olarak, "Şubat başında açıklanan ve mobilya sektörünü yakından ilgilendiren KDV indirimi, umut vadeden büyümeyi kısa süreliğine de olsa beraberinde getirdi. Tüketicinin yararına olan bu tarz çalışmalar mobilya sektöründe büyüme sağladı. Bunun yanı sıra alınan kararla kısa süreliğine de olsa sağlanan istihdam sektör çalışanlarını sevindirdi. Modoko olarak KDV indiriminde yaşanan gelişmelerden olumlu etkilendik. Mobilya sektörüne gelen KDV indirimiyle mobilya severlerin yüzü güldü. Çünkü yapılan yüzde 10'luk indirim oranı doğrudan tüketiciyi sevindirdi. Özellikle evlenmek isteyen çiftler mevcut bütçelerinin yetersizliğinden dolayı ithal mobilyaları tercih ediyordu. KDV indirimi mobilya sektöründe gerçekleştiği için yerli mobilya talebi de arttı. Ayrıca yapılan KDV indirimiyle sektörde yaşanan kayıt dışılık durumu düzelmeye başladı" şeklinde açıklamada bulundu. 

Kaynak: Fox TV - haberler.comPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın