• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/oremder
  • https://www.twitter.com/oremder

Alışverişlerde file, bez torba kullanımı geri mi dönüyor?

Naylon poşet kullanımının 2018'de yasaklanacağı duyurulmuştu; ancak böyle bir yasağın söz konusu olmadığı, yalnızca kullanımının azaltılmaya çalışılacağına dair yeni bilgiler ortaya çıktı.

TPFY Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek 1 Ocak 2018'den itibaren plastik poşetlerin yasaklanacağını açıklamış, bu açıklama medyada "naylon poşet devri sona eriyor" şeklinde duyurulmuştu. Ancak sonrasında yapılan farklı açıklamalar böyle bir yasağın söz konusu olmadığı iddiasını taşıyor.

Plastik poşet üreticileri adına bir açıklama yapan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, mevcut Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği taslağının plastik poşetleri tamamen yasaklamadığını, yalnızca 2025 yılına kadar kullanımını azaltmayı amaçladığını belirtti. Yani bahsi geçen "naylon poşet yasağı"na ilişkin tasarı halindeki düzenleme, şu anki haliyle 1 Ocak 2018'ten itibaren naylon poşetleri tarihin karanlık sularına gömmüyor. Planlanan düzenlemeler, plastik poşetlerin belirli ağırlığın üzerinde olanlarının ücretli olması, plastik poşet kullanımına ilişkin tüketicilerin bilgilendirilmesi ve yavaş yavaş aşırı plastik poşet kullanımını azaltmayı amaçlıyor. Üstelik bu düzenlemenin yürürlüğe girme tarihi, iddiaya göre 2018 değil, 2019. Belirli bir gramajın altındaki poşetler ücretsiz olarak dağıtılmaya devam edecek.

Şayet söz konusu olan naylon poşetlerin tamamen yasaklanması olsa bile, bunun naylon poşetleri tamamen ortadan kaldırmayacağını söyleyen Yeşilist'ten Deniz Aytekin, Kadıköy Belediyesi'nin naylon poşet yasağını ve burada yapılan eksiklikleri hatırlatıyor. "Naylon poşet kullanımının 7 yıldır yasak olduğu bir mahallede yaşayan biri olarak ben bu habere sevinemedim. Kadıköy Belediyesi, 2010 yılının mart ayında tüm ilçede naylon poşet kullanımının yasaklandığını duyurmuştu. Geçen bunca yılda gördüğüm; kasadan naylon poşet almayan, satın aldıklarını evden getirdiği bez çantasına koyan insan sayısı, bir apartmanda yaşayan toplam insan sayısını herhalde geçmez. Naylon poşet bulundurmayan mağaza sayısı ise belki iki elin parmaklarını bulur. "

Peki plastik poşetlerden nasıl kurtuluruz?

Türkiye'de aylık naylon poşet tüketiminin yaklaşık olarak 250 bin ton olduğu düşünülüyor. Elbette plastik poşet kullanımını azaltmak ve ortadan kaldırmak için yasal düzenlemeler çok önemli. Ancak böyle bir yasak getirilse bile, bu kuralların uygulanma aşamasında denetim ve kontrolünü sağlamak daha çok önem taşıyor. Naylon poşet kullanım alışkanlığı, hakim tüketici bilinci ve pratikleriyle iç içe. Yalnızca naylon poşeti yasaklayıp, diğer ambalaj atıklarına ya da doğaya doğrudan zarar veren aşırı tüketime dikkat çekmeden ve bu konuda bir bilinçlendirme yaratmadan plastik poşetleri tarihe gömmek imkansız. Yasakları beklemeden naylon poşet kullanımını azaltmak için adımlar atabiliriz. Yanımızda bez torba/çanta ya da file taşıyabiliriz ve naylon poşet kullanmama alışkanlığını, bilincini etrafımıza yayabiliriz.

Naylon poşet yasaklarının bu şekilde yasaklanmasının başlıca sebepleri ise;

  • Plastik poşetlere kanserojen etkiye sahip ve güneş ışığıyla buluştuklarında bu kanserojen etki daha da artıyor. 
  • Çözünme aşaması hem çok uzun sürüyor hem de çözünürken toprak ve suyu zehirliyor. 
  • Plastik poşetler imha sırasında çok tehlikeli ve zehirli gazlar ortaya çıkartıyor.
  • Uluslararası bilim akademisinin açıkladığına göre denizlere her yıl milyonlarca kilo plastik poşet atılıyor ve bu plastik poşetler hayvanlar tarafından yiyecek zannedilerek yeniliyor. 
  • Daha sonrasında ise deniz hayvanlarında acılı ölümlere sebep oluyor.

Kaynak: bugday.org 

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın